top event

najczęściej czytane
12833527428547821.jpg

klient/sponsor:

Huta Warszawa

charakter imprezy:

społeczny/kulturalny

termin:

05.09.2010

lokalizacja:

Huta Warszawa

udostępnij  Podziel się na Facebook
wyślij link  wyślij link

Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet

Henryka Strycharska-Krzywonos w Hucie Warszawa na konferencji zapowiadającej obchody 30. Rocznicy Sierpnia ’80 w Warszawie.

W niedzielę 5 września na terenie Huty Warszawa odbędzie się premierowy pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet” oraz musicalu 21 Maryny Miklaszewskiej z muzyką Michała Lorenca. Zaś jutro 2 września, na konferencji prasowej na ten temat, obecna będzie Henryka Strycharska-Krzywonos, bohaterka ostatnich dni, a przede wszystkim bohaterka Sierpnia 80’, kiedy to jako motorniczy tramwaju dała sygnał do rozpoczęcia strajku gdańskiej komunikacji.

Henryka Strycharska-Krzywonos jest jedną z bohaterek filmu, w którym cztery kobiety: Irena Oleszek, Bożena Ptak, Bożena Rybicka–Grzywaczewska oraz właśnie ona opowiadają o swoich wspomnieniach, przeżyciach i konsekwencjach strajku w Stoczni Gdańskiej. Pozostające w cieniu wielkich wydarzeń kobiety są cichymi bohaterkami tamtego czasu. W filmie wykorzystano unikatowe, dotychczas nie pokazywane archiwalne materiały filmowe i dźwiękowe, zgromadzone w Filmotece Narodowej. Pomysłodawcami scenariusza do filmu są Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Wajda, Maciej Zięba OP oraz Paweł Łączkowski. Kierownictwo artystyczne objął Andrzej Wajda, natomiast autorem muzyki jest Michał Lorenc.

Drugim wydarzeniem, które odbędzie się tego dnia w historycznej Hucie Warszawa będzie widowisko muzyczne 21 w reżyserii Jarosława Stańka i Jerzego Jana Połońskiego.

Jest to eksperyment artystyczny polegający na rekonstrukcji wydarzeń sierpniowych, odwołujący się jednocześnie do eksperymentu więziennego prof. Philipa Zimbardo.

1
Brak plików.
Brak komentarzy.

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym

podobne eventy

ładowanie...